Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Mezinárodni plenér „Kresba, malba, sklo“, Sozopol 2016

30/09/2016: Již třetí rok se v Sozopolu konal mezinárodní plenér „Kresba, malba, sklo“. Zúčastnili se ho studenti ateliéru skla Nové bulharské univerzity v Sofii a Uměleckoprůmyslové akademie ve Světle nad Sázavou.

Každé jaro bulharští studenti mívají týdenní praktický seminář v ateliérech české akademie, kde vyrábějí svoje projekty z foukaného olovnatého skla. Koncem léta česká strana pořádá soutěž, z které vycházejí účastníci týdenního plenéru malby a kresby v staré častí přímořského městečka Sozopol.

Cílem každoroční kulturní výměny je popularizace umění skla v Bulharsku a seznamování českých hostů s bulharskými dějinami a kulturou. Během svého pobytu v letovisku Nově bulharské univerzity se mohou čeští studenti inspirovat atmosférou starého historického Sozopolu a přenést svoje dojmy a pocity do své malby.

    

Hosté měli možnost navštívit přírodní pozoruhodnosti Jižního pobřeží – procházka podél řeky Ropotamo a přírodního parku Arkutino. Skleněné práce bulharských studentů a malby jejich českých kolegů byly představeny na výstavě v Městské galerii v Sozopolu, která byla zahájena 17. září 2016.