Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Noc literatury 2017

Celkem 20 partnerů představí v roce 2017 úryvky z přeložených do bulharštiny titulů současných evropských autorů. Jsou to ambasády a kulturní instituty evropských zemi (EUNIC Bulharsko aj.), Zastoupení Evropské komise v Bulharsku a nadace Dětské knihy. V Sofii bude Noc literatury 2017 zahájena Poesiomatem neboli juboxem na poezii 10. května 2017 v 17:00 v Městském parku. Samotná akce Noc literatury proběhne od 18 do 22 hod. v 12 bulharských městech.

Noc literatury je mezinárodní událost, jejímž cílem je podpořit současně evropské autory. V každém ze zúčastněných měst se organizují zajímavé pro čtení místa a čtenáře jsou známé osobnosti – herci, moderátoři rozhlasových a televizních pořadů, hudebníci.

Jíž šestým ročníkem Bulharsko bude součástí čtoucích zemí. Letos je j a posluchači musí předem zvážit svoji trasu, protože budou mít možnost uslyšet německou, anglickou, islandskou, litevskou, maďarskou, portugalskou, španělskou, italskou, irskou, makedonskou, norskou, polskou, ruskou, belgickou, rumunskou, finskou, švédskou či českou poezii a prózu.

Hlavními organizátoři Noci literatury 2017 jsou: Rakouské velvyslanectví, Britská rada, Goethe-Institut, Dánské velvyslanectví, nadace Dětské knihy, Zastoupení Evropské komise v Bulharsku, Maďarský kulturní institut, Institut Camões, Institut Cervantes – Sofie, Irské velvyslanectví, Italský kulturní institut, Kulturní institut Republiky Makedonie, Velvyslanectví Norského království, Polský institut, Ruský kulturní institut, Belgické velvyslanectví, Rumunské velvyslanectví, Finské velvyslanectví, Velvyslanectví Švýcarska a České centrum Sofie.


Letos se Noc literatury bude konat 10. května od 18:00 do 22:00 v dvanácti bulharských městech – Burgas, Varna, Veliko Tarnovo, Gabrovo, Dobrič, Pazardžik, Pernik, Plovdiv, Ruse, Sofie, Stara Zagora a Šumen. Mediální partneři akce jsou Bulharský státní rozhlas a online média „Az četa“ (Já čtu).

V Sofii je Noc literatury součástí Kalendáře kulturních akcí Magistrátu města Sofie za rok 2017.

 

Aktuální informace je na stránce události: www.noshtnaliteraturata.bg a ve Facebooku.