Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Kultura

Prezentací české kultury a zprostředkováním kulturních výměn ČC Sofie představuje ČR jako zemi s bohatým kulturním dědictvím a zároveň akcentuje nejnovější tendence v současném českém umění, hudbě, filmu, a divadle. Literatuře, designu a architektuře a dalších oblastech. Při realizaci své programové nabídky spolupracujeme s místními festivaly, správními institucemi a kulturními organizacemi, krajanským spolkem, se školami, zahraničními kulturními instituty, a připravujeme také vlastní akce jak v Sofii, tak i různých regionech Bulharska.

Při pořádání akcí preferujeme prosazení české účasti na výrazných festivalech. K dispozici však máme i vlastní prostory – galerii a multifunkční sál s ozvučením, promítací technikou a klavírem. Akce pořádáme i v jiných atraktivních prostorách.

České centrum v Sofii je úspěšným partnerem EUNIC Bulharsko, festivalů One Architecture Week, One Design Week, Noc muzeí a galerii v Plovdivu, mezinárodního loutkového festivalu Veletrh loutek v Sofii, Kino pod hvězdami – Burgas, Varenské léto, One Dance Week, hudebních festivalů Bansko Jazz Fest, Sofijské hudební týdny, filmových festivalů Sofia film fest, Kinomania, Světového festivalu animovaného filmu ve Varně, dokumentárních filmů „Biting Docs“ - Ozvěny Jednoho světa, pořadu Bulharského státního rozhlasu Alarma Punk Jazz, Mezinárodní společnosti E. Canettiho v Ruse aj. Spolupracuje se zahraničnímu kulturními instituty, magistrátem v Sofii, městskými úřady, knihovnami a galeriemi v Plovdivu, ve Varně, ve Velkém Trnovu, Gabrovu, Nové Zagoře, Perniku, v Šumenu, Kjustendilu, Balčiku, ve Slivenu, v Blagoevgradu a dalších, s univerzitami s výukou češtiny v Sofii, v Plovdivu a Blagoevgradu, s nakladatelstvími Colibri, Trud, Ergo, Panorama+ aj., se sdružením POZOR, s Bohemia klubem, s krajany, společnostmi přátel atd.

V současné době klademe důraz na:

  • představení mladé generace umělců

  • dlouholetou mezinárodní tradici českého filmu, skla a designu

  • prosazení české účasti na velkých mezinárodních festivalech

  • zapojení do každoročních projektů jako Den jazyků

  • podporu literatury a uměleckého překladatelů formou tradičního projektu Noc literatury a Překladatelské soutěže Susanny Roth

Snažíme se, aby nabídka kulturních akcí byla co nejrozmanitější. Pokud vás zajímá, co plánujeme v nejbližší době, podívejte se do Programu.