Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.5.2018 18:30

Projekce dokumentárního filmu Martina Jazairiho - Bratři za hrob

Projekce a diskuze u příležitosti 50. výročí okupace Československa sovětskou armádou proběhne 16. května od 18:30 hod. v Českém centru. Diskuze se zúčastní Dana Kyndrová, Štěpán Černoušek, Martin Jazairi, Dejan Kjuranov a Stafan Ivanov. Večerem bude provázet Emi Baruch. Projekce se uskuteční jako doprovodný program v rámci festivalu Fotofabrika.

Bratři za hrob (TV film), dokumentární, Česko, 2017, 58 min, režieMartin Jazairi

Jejich rodiče přijeli do ČSSR v srpnu 1968 s okupačními vojsky, dnes se „milovické děti" ocitají na opačných stranách fronty v rusko-ukrajinském konfliktu. Tito „bratři" předurčení k "přátelství na věčné časy" po sobě dnes střílejí. Jak vnímají naši zemi a současné Rusko děti někdejších důstojníků z Milovic?

Po srpnové okupaci v r. 1968 strávilo mnoho dětí sovětských důstojníků část dětství v ČSSR. Dokumentární film Martina Jazairiho, bývalého zpravodaje ČT v Rusku, zkoumá "milovické děti" dnes: jak se vztahují ke své minulosti v ČSSR i k naší současné vlasti, jak prožili rozpad SSSR, vznik nových zemí a s čím se identifikovali? Sledujeme příběh dvou vojáků, které spojuje minulost "okupantů" bývalé ČSSR, jenže dnes se ocitají na opačné straně rusko-ukrajinského konfliktu a bojují proti sobě: German je etnický Rus, ale bojuje na straně Ukrajiny proti proruským separatistům, Jurij je etnický Ukrajinec bojující na straně separatistů proti Ukrajincům. Film si klade otázky po možných paralelách s okupací Československa v r. 1968 a je sondou do rozpadu sovětského konceptu bratrství i absurdity války. (Česká televize)

Akce se koná ve spolupráci Velvyslanectví ČR v Sofii a Českého centra v Sofii.

 

Místo konání:

Rakovski 100
1000 Sofia
Bulharsko

Datum:

16.5.2018 18:30

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala