Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.12.2016 18:00 - 5.1.2017

Handmade Dreams v Soluni

Po úspěšném představení v Sofii výstava současné české módní bižuterie odcestuje do řecké Soluně, kde bude exponována v mešitě Geni Tzami od 8. prosince 2016 do začátku ledna 2017. Honorární konzulát České republiky v Soluni je spolupořadatelem akce.

Výstava Handmade Dreams představuje v kurátorském výběru Petra Nového (Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou) aktuální tendence v české bižuterii, a to od inspirace tradičními vzory přes současné trendy až po vize reprezentované výběrem z vítězných prací z designové soutěže Mistr křišťálu.


Česká bižuterie patří – stejně jako sklo – k světoznámým tradičním poznávacím znamením malé země uprostřed Evropy, která je křižovatkou mezi východem a západem, severem a jihem. Snad i proto vždy dokázala dokonale vstřebat požadavky a vkus zákazníků ze všech koutů planety, kam se začala vyvážet již v 17. století. Nadaní výrobci a odvážní obchodníci dokázali během tří století z kraje na severu Čech vytvořit společně se skláři nejen „křišťálové údolí“, ale velkolepou „továrnu pod širým nebem“, kde si bylo možno objednat jakýkoliv myslitelný typ blýskavé krásy. Exportním centrem se v 19. století stal Jablonec nad Nisou, který díky tomu patřil mezi největší města Čech.

Přestože hromadně vyráběná bižuterie byla zpočátku zejména nápodobou luxusních solitérních šperků pro méně majetné vrstvy společnosti, již v první třetině 19. století začaly vznikat unikáty a kolekce určené pro výstavy a náročné klienty. Tento trend byl dovršen v průběhu 20. století. Jablonecká bižuterie zářila na světových výstavách, zdobily se jí filmové hvězdy a obstála v roli doplňku či dekorace kreací módních tvůrců.

Současná česká bižuterie, to je pestrá paleta tradičních i moderních vzorů. Stále existují výrobci, jimž nechybí vize a vůle po experimentu a hledání nových cest. Kvalita materiálu a řemesla jsou základem, samy o sobě ale pro úspěšné podnikání na zahraničních trzích nestačí. Nezbytností je též výtvarná kreativita, která dokáže vzbudit emoce. Proto jsme pro naši výstavu vybrali ty firmy, které se touto cestou vydaly a nespoléhají se pouze na dobrou značku jablonecké bižuterie a osvědčené vzory z let minulých. Proto jsme do ní zařadili též studentské práce a návrhy vzniklé v rámci soutěže Master of Crystal. Protože česká bižuterie, to zdaleka není jen bohatá minulost a současnost, ale i perspektivní budoucnost.


Místo konání:
Archeologikou Mousiou 30, Thessaloniki
Datum:

Od: 8.12.2016 18:00
Do: 5.1.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala