Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.12.2018 18:00

České centrum Sofie je nově partnerem komiksové ceny Alexandra Denkova

Bulharská komiksová cena Alexandra Denkova bude udělena 10. prosince 2018 od 18 hod. v prostorách Českého centra v Sofii. Součástí akce bude dále prezentace druhého komiksového alba Arakel, které připravilo Sdružení bulharských komiksových umělců Проектът ДЪГА.

Bulharská komiksová cena Alexandra Denkova byla založena r. 2013 z iniciativy Sdružení bulharských komiksových umělců Проектът ДЪГА a s podporou Svazu bulharských umělců, a od roku 2014 i s účastí Oddělení komiksu při Svazu bulharských umělců na nominacích na udělení ceny. Záměrem zakladatelů ceny je vyznamenat umělce a intelektuály, kteří významně přispěli a přispívají k rozvoji a popularizaci komiksu v Bulharsku. Dosavadními nositeli ceny Alexandra Denkova jsou Ljuben Zidarov (2013), Petar Stanimirov (2014), Anton Stajkov (2015), Marko Stojanovič (2016), Marija Nikolova (2017).

Alexandr Denkov (1925–1972) v šestnácti letech nakreslil obrázkové příběhy Odvážný Eskymák a Ban Januka pro bulharské dětské noviny Чуден свят (Divný svět) a později natočil první bulharský animovaný film Malý zloděj (1945). Pracoval aktivně v oblasti dětské ilustraci a knižní grafiky, přispíval do řady novin a časopisu a vytvořil nový typ „zábavné knížky“ pro děti. Alexandr Denkov měl zásadní vliv na rozvoj sci-fi ilustrace v Bulharsku. Pracoval též pro divadlo a film. Je prvním nositelem prestižní bulharské ceny Borise Angeluševa za ilustraci a knižní grafiku.

Na pozvání Českého centra v Sofii cena Alexandra Denkova bude udělena v jeho prostorách a zároveň s tím bude prezentováno druhé komiksové album Arakel, které připravilo Sdružení bulharských komiksových umělců Проектът ДЪГА. „Arakel II – Zoom“ je dílem všech umělců ze Sdružení, autorem námětu je jeden z nich – Sotir Gelev a nabízí jiný pohled na příběh v první části.

 

 

Místo konání:

Rakovski 100
1000 Sofia
Bulharsko

Datum:

10.12.2018 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala