Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.8.2019 - 30.8.2019

Letní kino v Gabrovu: Kundera 90

Dva celovečerní filmy-Žert a Já, truchlivý bůh, natočené podle románů Milana Kundery, jsou zařazeny do programu Letního kina 2019 v Gabrovu. Filmové projekce pod širým nebem pořádá Muzeum humoru a satiry.

Program českých filmů:

29. srpna, 20:30, Žert – hraný (rež. Jaromil Jireš, scén. Milan Kundera, Jaromil Jireš, hrají Josef Somr, Jana Ditětová, Luděk Munzar, Evald SchormČeskoslovensko, 1968 / 79 m), původní znění s bulharskými titulky
Mistrovská filmová adaptace stejnojmenného románu Milana Kundery, kde se na pozadí velkého mravního tématu zločinu a odplaty rozvíjí chmurně groteskní příběh o životě, který byl kvůli malému žertu zmarněn krutými politicko-společenskými poměry 50. let. Neokázalým, ryze filmovým jazykem tlumočí všechna zásadní témata Kunderova románu. Z plátna tak na diváka jitřivě doléhají životy provždy poznamenané terorem 50. let, rozvrat venkova a jeho tradic, duchovní i materiální pokleslost doby, pokroucené mezilidské vztahy. A nad pronikavým obrazem doby se klene velká a věčná otázka o právu člověka vzít spravedlnost do svých rukou.

30. srpna, 20:30, Já, truchlivý bůh – hraný (rež. Antonín Kachlík, scén. Milan Kundera, Antonín Kachlík, hrají Miloš Kopecký, Pavel Landovský, Hana Lelitová, Jiřina Jirásková, Československo, 1969 / 83 m), původní znění s bulharskými titulky

Filmové zpracování jedné z povídek z prvního sešitu Směšných lásek Milana Kundery. Smutně úsměvný příběh stárnoucího seladona Adolfa, který vzpomíná na situaci, kdy se rozhodl rafinovaně pomstít nevybíravé milostné odmítnutí, nicméně jeho odplata se poněkud minula účinkem.

 


Místo konání:
Park smíchu v Gabrovu
Datum:

Od: 29.8.2019
Do: 30.8.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala