Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.5.2019 18:00 - 19.6.2019

Mini wonders-česká hračka včera a dnes

Nafukovací Buvol Libuše Niklové, dřevěný Slon Ladislava Sutnara, Princezna sdružení My dvě, Závoďáci Tomáše Rejmona, doputují spolu se stavebnicí Merkur, traktorem z Kovapu a Igráčky do Českého centra Sofie.

Výstava Mini Wonders si klade za cíl upozornit na ukázky produkce právě těch firem (např. Merkur, Fatra, Detoa), které se vyznačují dlouholetou tradicí a řadí se k vyhlášeným výrobcům hraček, z nichž mnohé patří k oblíbeným předmětům již po mnoho generací dětí, a to nejen na domácí půdě, ale též v zahraničí. Mladá generace designérů a ilustrátorů dnes navazuje na tradici české (především dřevěné) hračky a zároveň přináší svěží závan nových myšlenek a řešení. Právě autorská hračka jim poskytuje volné rozvíjení fantazie bez předsudků a umožňuje překračování tvůrčích hranic, hravý výtvarný přístup i technologickou vynalézavost. Je nejvyšší čas, aby domácí firmy dokázaly využít jejich potenciál, podobně jako se to podařilo firmě Fatra v podobě kolekce navržené současnými designéry.

Všechny exponáty, ať už reedice původních designů z 20. století nebo současné návrhy, sklízí ohlas jak u dětí tak i dospělých, pro něž se stávají vyhledávanými dekoračními a sběratelskými objekty. Výstava představuje hračku jako symbol dětství, radosti a kreativity, na něž mají právo nejen malí ale i velcí. Hračky od narození probouzejí a rozvíjejí lidskou představivost, inteligenci a smyslové a motorické schopnosti. Ztělesňují malé divy světa, které umějí dělat zázraky.

Hravost nechybí ani instalaci výstavy autorské dvojice Anna Kozová a Jerry Koza (Ateliér SAD), jež zhmotnila ideu kurátorky nechat výstavu putovat a prezentovat se v ikonických kufrech vyrobených tradiční českou firmou Kazeto. Právě produkty této společnosti se dodnes řadí k nezbytnostem dětského světa. Netradiční grafické řešení Zuzany Lednické ze studia Najbrt přitáhne pozornost nejen malých návštěvníků. Popisky výstavy mají formu visaček na kufrech, které budou na víku vždy polepeny „cestovními“ nálepkami. K výstavě vydaný katalog připomíná malý hračkový kufřík s  nálepkou místa, na kterém se právě výstava nachází. 

Kurátorka výstavy: Tereza Bruthansová
Design instalace: Anna Kozová a Jerry Koza / Atelier SAD
Grafický design: Zuzana Lednická / Studio Najbrt
Manažer projektu: Sandra Karácsony
Hlavní partner výstavy: Kazeto
Partner výstavy: Etna

 

Místo konání:

Rakovski 100
1000 Sofia
Bulharsko

Datum:

Od: 29.5.2019 18:00
Do: 19.6.2019

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala