Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.2.2018 18:00 - 9.3.2018

Modré inovace

Kurátorka, módní návrhářka Alice Klouzková, propojuje tradiční umění se současnými trendy v podání mladých designérů a dává tak nahlédnout i do dnešních českých dílen modrotisku. Zahájení projektu Modré inovace je 13. února od 18:00 v Českém centru Sofie.

Výstavu Modré inovace pořádáme u příležitosti nominace tradiční řemeslné techniky modrotisku na seznam nehmotného světového kulturního dědictví organizace UNESCO, podepsané v březnu 2017 Rakouskem, Německem, Českou republikou, Slovenskem a Maďarskem. V rukou mladých českých tvůrců, preferujících kvalitní ruční práci, řemeslný um, vazbu na tradici a originalitu, se dnes modrotisk stává jedinečným materiálem. Cílem výstavy je ukázat nové cesty tradičního modrotisku v České republice.

MgA. Alice Klouzková je absolventkou UMPRUM, ateliéru Módní tvorby. Po studiích působila jako asistentka ak. mal. Josefa Ťapťuchy. V roce 2005 založila společně s Janou Jetelovou studio SISTERSCONSPIRACY, které je známé především svou tvorbou autorské pánské módy. Od roku 2014 vede na vzdělávací platformě Scholastika Ateliér módního designu. V rámci doktorského studia na pražské UMPRUM se zabývá tradičními českými a moravskými textilními tradicemi a jejich využitím v současné módní tvorbě. Výsledky jejích studií prezentuje v rámci projektu „Dědictví“. V roce 2016 jí vyšla kniha „Dědictví. Tradice, inovace, móda“.

Ve spolupráci s Vysokou školou uměleckoprůmyslovou v Praze a za podpory Národního ústavu lidové kultury, Strážnice.

Výstava v Českém centru v Sofii se koná za podpory Velvyslanectví České republiky v Sofii a Pivovaru Bernard.

Obrazový materiál: Top z modrotiskové látky (c) Tomáš Brabec

 

Místo konání:

Rakovski 100
1000 Sofia
Bulharsko

Datum:

Od: 13.2.2018 18:00
Do: 9.3.2018

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala