Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.9.2019 - 15.9.2019

Kateřina Šedá na NIGHT Plovdiv 2019

Hlavní město evropské kultury 2019 Plovdiv představí ve svém programu českou umělkyni Kateřinu Šedou a její projekt Každej pes jiná ves. NIGHT Plovdiv je nejnavštěvovanější kulturní událostí v Bulharsku.

Kateřina Šedá je česká výtvarnice, jejíž práce má blízko k sociální architektuře. Žije v Brně - Líšni. Je autorkou řady veřejných realizací v České republice i v zahraničí. Je v pořadí druhým českým umělcem, který měl sólovou výstavu v Tate Modern v Londýně, držitelkou několika prestižních ocenění.

Každej pes jiná ves

"Na jaře 2006 jsem si všimla, že se sídliště výrazně změnilo. Šedý celek se doslova rozpadl pod novými pestrobarevnými omítkami a Nová Líšeň se rozzářila jako strhující atrakce. Způsobila to „regenerace panelových domů“, na které spolupracovalo několik architektů. Žádný z nich ale nebral ohled na celek a ke každému domu přistupovali jednotlivě, proto vypadá sídliště jako vzorník nejrůznějších staveb. Na základě toho jsem si uvědomila, že přesně tohle je věc, která obyvatele spojuje a která byla až dosud neviditelná: KAŽDÝ JE ODJINUD! Když jsem pak přišla do jiného sídliště na opačné straně města, uviděla jsem stejný obraz. Uviděla jsem HLAVNÍ VZOR SÍDLIŠTĚ.

Rozhodla jsem se vytvořit obraz sídliště. Od jednotlivých architektů jsem získala návrhy hlavních typů domů a kladla je vedle sebe tak, abych se co nejvíce přiblížila dojmu, že každý z nich pochází odjinud. Došlo mi, že jediná cesta, jak takovou věc spravedlivě rozdělit, je její zmnožení. A protože jsem od začátku přistupovala k HLAVNÍMU VZORU jako ke skutečnému obrazu, rozhodla jsem se zmnožit ho na plátno. Tento návrh jsem nechala vytisknout na textil. Když jsem zmnožený obraz držela poprvé v ruce, uvědomila jsem si, že pokud chci, aby lidé pochopili, že se jedná o VZOR, musí ho navzájem uvidět. A jak mohou tento vzor navzájem uvidět? Když ho budou mít na sobě! Z plátna jsem nechala ušít tisíc košil – myslím, že právě tato část oděvu nejlépe ztělesňuje jakéhosi „neviditelného člověka“, který by mohl obyvatele vzájemně spojit." /Kateřína Šedá/

Více o PLOVDIV/NIGHT se dozvíte ZDE.

Událost se koná za podpory Českého centra v Sofii, Velvyslanectví České republiky v Sofii a Honorárního konzulátu v Plovdivu.

 

Místo konání:
Datum:

Od: 13.9.2019
Do: 15.9.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala