Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.2.2019 18:00

Nové knižní tituly Bohemia klubu

V pondělí, 18.února v Českém centru akademické sdružení Bohemia klub a nakladatelství Paradox představí dva nové tituly přeložené do bulharštiny. Český snář Ludvíka Vaculíka v překladu od Vasila Samokovlieva a Avion od Jiřího Kratochvíla v překladu od Anželiny Penčevy.

Nové tituly Bohemia klubu

V pondělí, 18. úterý, v Českém centru akademické sdružení Bohemia klub a nakladatelství Paradox představí dva nové tituly: Český snář Ludvíka Vaculíka v překladu od Vasila Samokovlieva a Avion od Jiřího Kratochvíla v překladu od Anželiny Penčevy.

Český snář je bezpochyby jedno ze stěžejních děl české literatury z druhé poloviny 20. století. Román-deník, který Ludvík Vaculík věnoval Jiřímu Kolářovi, poprvé vyšel v samizdatu (1981), následovalo vydání v torontském nakladatelství Josefa Škvoreckého 68´ Publishers a (1983) a tři vydání v brněnském nakladatelství Atlantis (1990, 1992, 2002). Beletristickou výpravnost a hravost spojil autor s touhou po maximální pravdivosti, autenticitě osobní výpovědi. Zachytil nejen rok vlastního života, ale přinesl i obecnější obraz české společnosti z konce 70. let 20. stol. - viděné zevnitř disidentského prostředí.

Čtenářský deník Českého rozhlasu: Český snář. V režii Vlada Ruska čte Jan Vondráček – zde.

Ludvík Vaculík (1926–2015) byl český prozaik, fejetonista, publicista, autor manifestu Dva tisíce slov, zakladatel samizdatové edice Petlice (1971), signatář Charty 77.

Román Jiřího Kratochvila Avion je inspirován jednou z brněnských pamětihodností, stejnojmenným hotelem, který byl postaven v r. 1928 podle projektu architekta Bohuslava Fuchse. Ikonická budova brněnského funkcionalismu je specifická velmi úzkou parcelou (8x34 m), na níž byl vystavěna, a tomu odpovídá i neobvykle řešený prostor.

Protože neumím stvořit multifunkční román, který by byl zároveň literárním, výtvarným, hudebním, divadelním a tanečním dílem, spokojil jsem se dotekem literatury s architekturou. 

Román Avion je románovou maketou hotelu Avion. Má jeho deset podlaží, vertikální průhledy z jedné kapitoly do druhé, funkcionalisticky jednoduchou složitost, úzký a zároveň hutný vyprávěcí prostor a z poslední (desáté) kapitoly románu je rozhled jak z terasy.A teď je zas na architektech, aby postavili nějaký hotel podle mého románu, například podle románu Noční tango.

Jiří Kratochvil je český romanopisec, dramatik a novinář. Patří mezi nejvýraznější prozaiky v české literatuře od konce 20. a počátku 21. století. Do bulharštiny byly přeloženy jeho knihy Má lásko, postmoderno (přel. Anželina Penčeva, nakl. Heron Pres, 2001), Lehni, bestie (přel. Anželina Penčeva, изд. „Colibri“, 2006), Lady Carneval (přel. Luiza Buserska, nakl. Stigmati, 2008), Dobrou noc, sladké sny (přel. Anželina Penčeva, nakl. Paradox, 2015), „Brněnské povídky“ (přel. Dobromir Grigorov, nakl. SONM, 2016).

 

Místo konání:

Rakovski 100
1000 Sofia
Bulharsko

Datum:

18.2.2019 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala