Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.6.2018 18:00

Prezentace překladu knihy Zdeňka Svěráka - Po strništi bos

Bulharské vydání Svěrákova románu Po strništi bos, představí 14 června od 18. hod. v Českém centru překladatelka Jordanka Trifonova a literární kritik doc. Georgi Cankov.

Po strništi bos je inspirována autorovými vzpomínkami na dětství a s typickým Svěrákovským humorem vypráví o dospívání sedmiletého kluka, kterého události během Druhé světové války přesadily z města na venkov. Podle českých literárních kritiků patří Po strništi bos do ságy rodiny Svěrákových, obsahující dále knihy Obecná škola a Vratné lahve. V Bulharsku Po strništi bos vydává nakladatelství Nauka i izkustvo v překladu Jordanky Trifonovy.

Zdeněk Svěrák (1936) je český dramatik, scenárista, herec, autor písňových textů a spisovatel. Po studiu na gymnáziu a Vysoké škole pedagogické pracoval jako učitel. Po čtyřech letech pedagogickou dráhu opustil a začal pracovat v Československém rozhlase. Je jedním z „otců“ (spolu s Ladislavem Smoljakem) Divadla Jary Cimrmana. Na začátku devadesátých let téhož století začal Zdeněk Svěrák psát scénáře, podle nichž filmy natáčel jeho syn Jan. Vznikly tak snímky Obecná škola, Kolja, Tmavomodrý svět, Vratné lahve či Po strništi bos. Film Kolja získal krom jiného také Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film roku 1996.

Za svou tvorbu získal Svěrák řadu ocenění. Je trojnásobným nositelem ceny čtenářů Magnesia Litera. Získal dva České lvy za nejlepší scénář, a sice roku 1996 za film Kolja a 2007 za snímek Vratné lahve. Za rok 2010 navíc obdržel ještě Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii.

 

Místo konání:

Rakovski 100
1000 Sofia
Bulharsko

Datum:

14.6.2018 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala