Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2.4.2020 18:00 - 20:00

PŘELOŽENO-„SNY A EMIGRACE“ – MLADÁ PROZAIČKA BORJANA DODOVA V SOFII

České centrum v Sofii s velkým potěšením představuje mladou prozaičku, programátorku a badatelku v oblasti sémiotiky jazyka Borjanu Dodovou.

Borjana letos uskutečnila několikatýdenní rezidenční pobyt v sofijském Domě překladu a literatury a má množství dojmů z kulturního a literárního života Sofie, které nám ráda sdělí. Vyslechneme si nahrávku části autorčiny povídky „Noční sen“ (příběh o jejím bulharském dědečkovi) v překladu Dobromira Grigorova a v přednesu bulharského herce Panča Černeva. Budeme hovořit o uskutečněných i neuskutečněných snech, o bulharské emigraci do komunistického Československa v polovině 20. století v kontextu rodinného příběhu autorky, o česko-bulharských vztazích, o pracovitosti bulharských zahradníků, o odcizené krajině severních Čech a o stěhování gotického kostela v Mostu. Příběh autorky bude doprovázet dobový obrazový materiál, doplněný o osobní komentář.

Borjana Dodova (1983) je česká autorka s bulharskými kořeny. Vystudovala scenáristiku a dramaturgii na Akademii múzických umění a matematiku na Karlově univerzitě v Praze. Mezi lety 2013 a 2014 pobývala ve Washingtonu, DC. V roce 2014 vyšla její debutová sbírka povídek Inverzní kyvadlo. Publikovala v českých časopisech Revolver Revue, Umělec, A2 a Psí víno. V esejistické tvorbě se věnovala tématům, jako je architektura, survivalismus nebo psychologie kosmických letů. V roce 2020 strávila několik týdnů v Sofii díky rezidenčnímu programu nadace Next Page (Следваща страница). Kromě toho, že pracuje na svoji nové knize, Borjana obohacuje svoje vědomosti o bulharské dějiny a seznamuje se se sofijskou literární scénou.

 

 

Místo konání:

Rakovski 100
1000 Sofia
Bulharsko

Datum:

2.4.2020 18:00 - 20:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala