Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.4.2019 0:00 - 21.4.2019 0:00

Sofia Underground 2019: Antonín Brinda

V rámci festivalu Sofia Underground představí svou performanci „East and West of Sofia“ a přednáškou „Curating performance art“. Performance je přímou reakcí na letošní téma festivalu „The Eastern Question“. Antonín Brinda se zúčastnil veřejně vyhlášené výzvy a byl vybrán k účasti kurátory festivalu.

photo by Ramina Habibollah

East and West and Sofia

Tato „long durational“ performance je pokračováním předchozího uměleckého výzkumu autora v oblasti urban artu, kterému se věnoval v různých světových městech. Záměrem pro akci East and West of Sofia je projít skrze město Sofia, buďto z periferní části města Lyulin na západě do jihovýchodní Mladosti, případně naopak. Přesný začátek a konec trasy bude určen prostřednictvím administrativních hranic města.

Oba rezidenční komplexy Lyulin a Mladost jsou významné pro období v nichž byly vybudovány a rozšiřovány. Lyulin v sobě nese stigma dystopické „východní“ krásy nechvalně známých socialistických sídlišť, jež v současné době poutají pozornost mnoha „alternativních turistů“ a umělců napříč celým Východním blokem. Podobně sídliště Mladost obsahuje určitý odkaz postsovětské éry, nicméně nyní již nehovoří pouze o své socialistické minulosti, ale také o nové kapitalistické („západní“) přítomnosti. Distrikt se rapidně rozvíjí – nově postavené vědecké zóny, moderní budovy, cyklistické stezky či Business Park Sofia proměňují tuto periferii v business centrum.

V průběhu procházky Antonín Brinda má v plánu také projít okolo festivalového centra – Národního paláce kultury, monumentální a symbolické části městského panoramatu. Vedení trasy skrze festivalové centrum – které se zároveň nachází v centru samotné Sofie - nejen zviditelní akci festivalovému publiku, ale také ji konceptuálně obohatí. Chůzí skrze centrum chce artikulovat jeho nezastupitelný význam v rozvržení města – bez centra by nebyly žádné periferie.

Z praktického hlediska bude procházka veřejně vyhlášená a přístupná každému, kdo projeví zájem se jí zúčastnit. Akce bude rozdělená do dvou částí, s přestávkou u Národního paláce kultury.

Curating performance art

Přednáška se bude soustředit na kurátorské a organizační aktivity Antonína Brindy. Od roku 2012 je aktivní jako nezávislý kurátor uměleckých eventů a festivalů. Různé umělecké akce připravoval v řadě evropských zemí (Česká republika, Německo, Finsko, Estonsko, Bělorusko, Rumunsko, Ukrajina). 

Kromě přednášky by umělec rád navázal kontakty se svými kolegy z festivalu Sofia Underground a pokusil se s nimi navázat spolupráci. 

Více o Sofia Underground International Performance Art Festival.

 

Místo konání:

Datum:

Od: 16.4.2019 0:00
Do: 21.4.2019 0:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala