Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

31.5.2019 15:30 - 23.6.2019

Současná česká dětská ilustrace putuje do Targovište

Výstava 11. světů bude zahájena 31. května v 15:30 v Art galerii knihovny města Targovište. Připravené panely představují tvorbu jedenácti současných českých autorů ilustrací pro děti. Událost se pořádá ke Dni dětí.

Jedenáct zařazených autorů mladší a střední generace – v abecedním sledu jsou to David Böhm, Pavel Čech, Jiří Franta, Renáta Fučíková, Vendula Chalánková, Karel Jerie, Lucie Lomová, Galina Miklínová, Petr Nikl, Petr Šmalec a Vhrsti – dává svým dílem odpovědi na celou řadu otázek. Nejen po příbuznostech a blízkosti světů komiksu a tradiční ilustrační techniky, jakou je kresba. Výstava ukazuje obecně na uvolnění hranic a vývojové proměny vybrané kategorie po roce 1989, potažmo 2000. Na samozřejmou práci současných ilustrátorů s technikami koláže nebo asambláže, na dobré sousedské vztahy ilustrace s kresleným humorem, s animovaným filmem nebo s textilním výtvarnictvím, na sílu autorské knihy, spojující slovo s obrazem, na jasné souvislosti mezi tvorbou ilustrační a tvorbou volnou.

Současné české ilustraci pro děti jistě pomohla nová média a nové technologie, které přišly ke slovu zejména v poslední dekádě. Na rovině společensko-kulturní pak platí za přelomový rok 1989 – se všemi plus i minus. Otevřený prostor s sebou přinesl možnosti a nabídl jedinečné šance. Na druhou stranu vysoká úroveň ilustrace v 60. až 80. letech vděčila za své paradoxně i jistým nemožnostem. Třeba nemožností některých autorů realizovat se ve volné tvorbě a nutností (mnohdy nejen existenciální, ale přímo existenční) vtěsnat svůj potenciál do kolonky „pro děti“. Nad porevoluční krajinou se pak stahují těžká mračna nezájmu o věci umělecké a kulturní obecně, přesněji nezájmu infantilizované společnosti o jiné produkty než takové, co vyžadují pasivitu a trpnost. Jedenáctka následujících autorů stojí ovšem na opačném konci. /Radim Kopáč/

 

Místo konání:
knihovna v Targovište
Datum:

Od: 31.5.2019 15:30
Do: 23.6.2019

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala