Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.11.2019 18:00 - 22.11.2019 19:00

VELVET NOVEMBER-Besedy o demokracii

Přednášky a debaty zaměřené na témata svobody v nedemokratickém režimu, sametové revoluce a demokratického vývoje v Československu

11. 11. 2019 | 18:00 | Velvyslanectví Slovenské republiky v Sofii
Umělecká svoboda v nesvobodné společnosti
Beseda, koncert a projekce dokumentu Šedá zóna s písničkářem, spisovatelem a filmovým režisérem Vladimírem Mertou. Vladimír Merta byl členem folkového sdružení Šafrán, které bylo tvořeno řadou pronásledovaných signatářů Charty 77. Svou první LP desku vydal u francouzské společnosti Vogue v roce 1969, jeho další publikační možnosti byly silně omezeny represivní politikou tehdejšího režimu. V současnosti se věnuje filmové, divadelní a scénické hudbě, či improvizované hudbě na pomezí žánrů.

Beseda s bývalým slovenským diplomatem a zahraničněpolitickým publicistou Viliamem Rothem, který byl účastníkem významných politických událostí za posledních třicet let. Viliam Roth nadále aktivně pracuje ve společnosti Veteránů slovenské diplomacie.

13. 11. 2019 | 18:00 | České centrum Sofie
Pád komunismu v Československu
Přednáška a diskuze s historikem, publicistou a tehdejším disidentem Petrem Placákem, který před rokem 1989 psal do samizdatu a přispíval do exilových časopisů. Ve svých textech se Petr Placák zaměřuje na evropské dějiny 20. století, zejména na ideová východiska totalitních režimů a nezávislou kulturu během období normalizace v Československu. Od roku 2013 působí v Ústavu pro studium totalitních režimů. V Českém centru v Sofii bude Petr Placák přednášet o úloze disentu a nezávislé kulturní scény v listopadových událostech a pozdějšímu přechodu k demokratickému režimu.

20. 11. 2019 | 18:00 | České centrum Sofie
Nepolitická politika a společenské změny po listopadu 1989
Přednáška a diskuze s filozofem a sociologem Václavem Bělohradským, který z italského exilu dlouhá léta spolupracoval s českými exilovými časopisy a nakladatelstvími a českým domácím disentem. V Itálii působil například jako profesor sociologie v Janově, či dále coby profesor politické sociologie v Terstu. Svá díla kromě České republiky a Itálie publikuje též ve Velké Británii, Spojených státech a Kanadě. V Českém centru v Sofii bude Václav Bělohradský přednášet o dvou pólech polistopadového vývoje a rozporu mezi nimi a o tématech rozvinutých ve významném literárním díle Václava Havla Moci bezmocných. S Václavem Bělohradským bude diskutovat historik a historiograf Stefan Detchev, který se věnuje moderní bulharské historii na Jihozápadní Univerzitě v Blagoevgradě a také historii, politické kultuře, nacionalismu, nebo historii sexuality na Univerzitě v Sofii.

21. 11. 2019 | 18:00 | České centrum Sofie
Mediální revoluce ve východním bloku |
Přednáška a diskuze s investigativním novinářem a spisovatelem Markem Wollnerem, který byl v listopadu 1989 členem stávkového výboru na katedře žurnalistiky Univerzity Karlovy. V současnosti působí jako dramaturg a moderátor publicistického pořadu Reportéři ČT.  V Českém centru v Sofii bude Marek Wollner přednášet o roli studentů a médií během Sametové revoluce a o polistopadových změnách v mediální sféře.

Za slovenskou stranu vystoupí historička, etička a odborná poradkyně ve Slovenském národním archivu Tajana Gerbocová, která nyní působí na doktorandském studiu v rámci Politologického ústavu Slovenské akademie věd v Bratislavě. Ve své přednášce se bude věnovat situaci na Slovensku před rokem 1989 na vysokých školách, konkrétně roli studentských spolků na tehdejší události a rovněž vzniku občanského hnutí  Verejnosť proti násiliu.

V rámci programu mediální revoluce ve východním bloku vystoupí bulharská investigativní novinářka a dokumentaristka Irina Nedeva. V současné době je producentkou, editorkou a moderátorkou programu Horizont v Bulharském národním rozhlase a rovněž předsedá Asociaci evropských novinářů v Bulharsku. Ve svém příspěvku se bude věnovat bulharské historické zkušenosti s transformací režimu a tehdejší úloze médií v Bulharsku, jakož i o následných změnách v bulharské mediální sféře.

22. 11. 2019| 18:00 | České centrum Sofie
Křest knihy „Ten den – 17. listopad“
| 22. 11. 2019
Beseda s autory knihy Alžbětou Ambrožovou a Matoušem Hartmanem „Ten den – 17. listopad“, vydané tento rok. Kniha je jedinečná tím, že současným čtenářům umožňuje toto zásadní historické datum „zažít“ alespoň zprostředkovaně. Autoři knihy nashromáždili více než 200 přímých svědectví předních organizátorů, zasahujících policistů i povolaných záchranářů, ale i řadových účastníků, kteří ten den vyšli demonstrovat poprvé.  Autorům knihy se rovněž podařilo nashromáždit doposud nepublikovaný obrazový materiál, v podobě fotografií, dopisů, deníkových záznamů, oficiálních dokumentů či maleb. 

 


Projekt Velvet November obsahuje také filmové projekce a výstavy.

Projekt organizují České centrum v Sofii, Velvyslanectví České republiky v Sofii a Velvyslanectví Slovenské republiky v Sofii

Za podpory: Knihovny Václava HavlaM3 Communications Group, Inc.Association of European Journalists in BulgariaDSC a.s.Mikov & AttorneysFPI Hotels & Resorts

Mediální partnerství: ArtizaninDnevnikВъпреки.com

 

 

 

Místo konání:

Rakovski 100
1000 Sofia
Bulharsko

Datum:

Od: 11.11.2019 18:00
Do: 22.11.2019 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala