Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.2.2019 18:30

Voliéry Zuzany Brabcové v bulharském překladu

Prezentace bulharského překladu románu Voliéry Zuzany Brabcové (přel. Luiza Buserska, ilustr. Boris Pramatarov, nakl. SONM) proběhne 28. února od 18:30 v Českém centru. Knihu představí překladatelka Luiza Buserska a redaktorka Jordanka Trifonova.

Zuzana Brabcová (1959–2015) patří mezi nejzajímavějšími českými spisovatelkami posledních dekád. Je autorkou pěti románů, přeložených do více než deseti jazyků. Debutovala románem Daleko od stromu, který vyšel v roce 1984 v exilovém nakladatelství Index v Kolíně nad Rýnem. V roce 1996 vyšel Brabcové román Zlodějina, který kritika přijala nadšeně. O pět let později nakladatelství Garamond vydalo její román Rok perel (2000), který vzbudil senzaci. Po pochvalných kritikách i reakcích čtenářů se autorka na dvanáct let odmlčela, až v roce 2012 vyšel román Stropy (nakl. Druhé město), za něj o rok později získala Magnesii Literu.

Poslední román Zuzany Brabcové Voliéry vyšel po autorčině smrti a byl vyznamenán Cenou Josefa Škvoreckého za rok 2017. Kniha je intimní deníková výpověď o neuroticky přecitlivělém vnímání světa kolem nás. Jako v předchozích dílech Zuzany Brabcové, i zde uhrančivě působí práce s jazykem, pulzujícím od strohého záznamu po výsostnou metaforičnost, od lyrických poloh až po vulgárnost, obnažujících motivy osamění a ztracenosti ve světě, který přestal dávat smysl. Záznamy každodennosti se tu posouvají k obecným symbolickým výpovědím. Nefilozofují, ale šokují obnažováním grotesknosti — jako by přítomnost generovala už jen černý humor, bizarnosti, nadutost a prázdnotu.

 

Místo konání:

Rakovski 100
1000 Sofia
Bulharsko

Datum:

28.2.2019 18:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala