Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.5.2018 18:00 - 15.6.2018

21.srpna 1968: Konec Pražského jara

Fotografická výstava se uskuteční u příležitosti 50. výročí okupace Československa sovětskou armádou. Výstavu zahájí 15. května v 18:00 hod. kurátorka projektu Dana Kyndrová v Expozici Národního smíření. Následující den 16. května se v Českém centru Sofie bude promítat dokument Martina Jazairiho - Bratři za hrob.

Kurátorkou projektu je Dana Kyndrová, která je sama fotografkou, a k tématu sovětských vojsk má velmi blízko. V letech 1990 - 1991 zachytila jejich odchod z území Československa a poté, co vydala před patnácti lety na toto téma i publikaci, rozhodla se shromáždit fotografie zachycující jejich „příchod“. Čtyři roky pátrala po fotografiích nejen mezi fotografy, dědici autorských práv, sběrateli ale i v archivech mnoha institucí.

Výstava v Sofii představí výběr fotografií ze srpna 1969 celkem od 19 fotografů a z pěti archivů - Gustav Aulehla, Jan Batůšek, Jaromír Čejka, Bohumil Dobrovolský, Jiří Egert, Josef Hník, Dagmar Hochová, Miroslav Hucek, Miroslav Khol, Libuše Kyndrová, Vladimír Lammer, Miroslav Martinovský,  Miloň Novotný, Antonín Nový, Jan Reich, Jiří Stivín,  Daniela Sýkorová, Jiří Všetečka a Václav Toužimský, který zachytil dramatické okamžiky v Liberci. Dále je zastoupen archiv ČTK, Severočeské muzeum v Liberci a fotografie poskytla i bývalá šéfredaktorka časopisu Československá fotografie Alena Šourková, které neznámý autor hodil fotografie do schránky.

Fotografie jsou vytištěny a nalepeny na podložce kapa  (50 cm x 70 cm). Nejedná se tedy o dobové zvětšeniny, neboť v 70. a 80. letech nebylo v Československu možné fotografie zachycující invazi vojsk vůbec vystavit a negativy většinou autoři pečlivě uschovali.

Všechny fotografie jsou vytištěny ze scanů, které byly pořízeny z originálních negativů.

Akce se koná ve spolupráci Velvyslanectví ČR v Sofii a Českého centra v Sofii.
Hlavním partnerem projektu: Mikov & Attorneys. Projekt se koná za podpory Pivovaru Bernard.

 


 

 Program festivalu Fotofabrika

 

Místo konání:

Expozicе národního smíření, (v parku za hotelem Hilton v Sofii)

Datum:

Od: 15.5.2018 18:00
Do: 15.6.2018

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala