Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.6.2019 17:00 - 4.8.2019

Výstava „Propojení: O tělech vody“ v galerii Swimming Pool v Sofii

„Propojení: O tělech vody“ je výstava společnosti Jindřicha Chalupeckého v rámci dlouhodobého projektu Ostrovy. Výstava je doplněna pásmem uměleckých videí.

 

Pásmo tří uměleckých videí věnujících se motivu vody, jejích podob a cirkulace na planetě Zemi, doplňuje významným způsobem výstavu nazvanou Interconnection: On Bodies of Water (Propojení: O tělech vody) kterou pod záštitou Společnosti Jindřicha Chalupeckého připravily kurátorky Tereza Jindrová a Veronika Čechová. Výstava se koná v nezávislé galerii Swimming Pool, která se nachází v těsné blízkosti Českého centra a promítání proběhne před vernisáží samotné výstavy (28. 6. od 19h).

Hlavní ideovou základnu výstavy tvoří myšlení ekofeminismu a potažmo ideje tzv. hydrofeminismu, tak jak jej v současnosti rozvíjí Astrida Neimanis, australská teoretička a autorka knihy Bodies of Water: Posthuman Feminist Phenomenology (2017). Voda, základ života, tvoří víc než 80 % našeho vlastního těla, u řady živočišných a rostlinných druhů je tento podíl ještě vyšší. Voda nás propojuje se vším organickým i anorganickým na této planetě v neustálé cirkulaci, během níž prochází dovnitř a ven, stírá hranice. Jako by každý živý tvor, každá buňka byli ostrůvkem v nekonečném moři, které nás nevyhnutelně spojuje. Výstava i promítání v Českém centru se tak soustředí na motiv vody jako podmínky pro život, na motiv cirkulace a prolínání životních forem, na hledání mimolidské perspektivy, která vnímá člověka jako součást, nikoli nejvyšší životní formu v našem ekosystému.

Výstava Interconnection: On Bodies of Water je druhým výstupem dlouhodobého projektu Islands: Possibilities of Togetherness (Ostrovy: Možnosti soužití), který letos zahájila Společnost Jindřicha Chalupeckého. Celý projekt, do nějž bude zapojena řada partnerských organizací z různých zemí, se věnuje na obecné rovině problematice soužití a vzájemných vztahů a vazeb mezi jednotlivci i kolektivy. Výstava Interconnection v galerii Swimming Pool chce upřít pozornost na širší rovinu soužití a kolektivity, než je ta mezilidská. Výstava proto zaujímá celoplanetární, mezidruhovou perspektivu, která se v tématech jako udržitelnost, ekologie, utopie vs. dystopie, etika, komunikace či symbióza bude průběžně prolínat celým projektem Islands.

Program 28. června:

17:00, České centrum Sofie - Filmový program

Ursula Bieman: Subatlantic, 2015

Arjuna Neuman & Denise Ferreira da Silva: 4 Waters: Deep Implicancy, 2018

Carolina Caycedo: Huilas Bleeding, 2014 + This is not water, 2015

    

19:00, Swimming Pool – zahájení projektu a rozhovor s kurátorkami Veronikou Čechovou a Terezou Jindrovou


Projekt se koná za podpory Ministerstva kultury ČR.

České centrum Sofie je laskavým partnerem projektu.

Umělci: Petr Nikl, Anna Hulačová, Jakub Nepraš, Karolína Rossí, Various Artists (TrudoEnagels a kol.), Hila Amram, David Fesl ad.

Kurátorky: Tereza Jindrová + SJCh kolektiv + Viktoria Draganova

 

Místo konání:

Swimming pool v Sofii, 10 Tsar Osvoboditel Blvd., 5th floor

Datum:

Od: 28.6.2019 17:00
Do: 4.8.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala