Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.9.2011 18:00 - 13.10.2011

Barbora Bálková: Masky

České centrum Sofie připravilo výstavu české výtvarné umělkyně a fotografky Barbory Bálkové, jejímž základem je autorčin nejznámější soubor fotografií s názvem Masky, který bude pro bulharské publikum dále doplněn o snímky z cyklu Ovoce a Přízraky.

Na fotografiích ze série Masek je zachycena stále jedna a táž tvář, s neutrálním výrazem a pohledem cíleným dopředu. Charakter portrétu neudává výraz tváře, nýbrž maska, která ji překrývá. Jednotlivé masky jsou vytvořeny z různých materiálů, ať už biologických, jako třeba květy, některé druhy potravin /šunka, chléb, cukr, vejce/, zvířecí produkty /peří, chlupy/, nebo nebiologických, člověkem vytvořených předmětů /hodinky, formičky na cukroví, brýle, bankovky, krajkovina atp./, jejichž využití pro vytvoření masky je poněkud netradiční.

I když jde stále jen o netradiční pokrývky tváře při stejném formálním provedení, volba různých materiálů si vyžaduje odlišný výklad jednotlivých masek. Některé opravdu fungují jako jakési brnění chránící křehkou tvář, jiné tvář spíše odhalují ve své surovosti, ty další křehkost tváře ještě zvýrazňují.

„Maska sama o sobě mne zajímá jako cosi, co víceméně v přeneseném slova smyslu patří k našemu každodennímu životu. Je to forma zbraně, kterou užíváme za účelem obrany, ochrany, zastrašení, ale i vábení, zvýšení atraktivity, pobavení, zvýraznění emoce, demonstrace určité sociální role, postoje...“ BB

 Bára Bálková (nar. 1978, České Budějovice), v současné době žije a pracuje v Praze a v jižních Čechách. 
Vystudovala výtvarné umění na pedagogické fakultě Jihočeské univerzity a na Akademii výtvarných umění, paralelně se studiem byla například na stáži v dílně studiové fotografie Ruda Prekopa na FAMU.
Bára se může pochlubit mnoha různými oceněními, např. nominaci na cenu Essl Award z roku 2005 nebo 1. místo ve fotosoutěži "Tváře ženy v čokoládovém pojetí" pod záštitou Roberta Vana (2006).
Barbora vystavuje své dílo již od roku 2000, a to jak samostatně, tak na společných výstavách. Její dílo se objevilo i na Slovensku (Mesiac fotografie, Bratislavský hrad - 2007), v Německu (Mladé umění z Čech, BaRaKa, Neunzehn grad Galerie - 2004) nebo ve Francii (Identité, Lyon septembre de la photographie, Lyon - 2008). Ve své tvorbě se věnuje malbě, kresbě, fotografii a práci s novými médii.

www.barborabalkova.cz

Vernisáž 21.9. v 18:00, ČC

Výstava pokračuje do 13.10.2011

 

Místo konání:

Rakovski 100
1000 Sofia
Bulharsko

Datum:

Od: 21.9.2011 18:00
Do: 13.10.2011

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala