Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.12.2010 17:30 - 20:00

Zelené kino: Přírodní katastrofy

Tématem prvního večera filmového festivalu Zelené kino bude Prevence před přírodními katastrofami a kalamitami. Diváci uvidí 3 dokumentírní filmy, setkají se s jejich autory, uskuteční se beseda s představitelem Bulharského Červeného kříže. V programu je také zahájení výstavy Biologická rozmanitost. Všichni jsme její součástí.

Téma: Prevence před přírodními katastrofami a kalamitami

 

Haiti – o peklu v jednotné osobě, Bulharská státní televize, 55´

Dokumentární film bulharských žurnalistů Maria Gavrilova a Lačezara Orakova, kteří navštívili katastrofického zemětřesením zničený ostrovní stát Haiti. Ve filmu je ukázána apokalyptický obraz zničeného centra metropole Port-au-Prince. Pokazuje se na tragedii lidí, na snahu OSN i celého světa při největší humanitární operaci v dějinách lidstva.

 

Ohnivé cunami, Bulharská státní televize, 16´

Pohled Cvetany Krstevé, korespondentky Bulharské státní televize v Moskvě na zuřící požáry v okolí ruské metropole. Unikátní záběry hořící země – požáry rašeliniště, které zahalily město do jedovatého smogu. Dozvíte se, proč Rusové nazývali „bratušky“ bulharské požárníky, bojující s ohnivým peklem v Rusku. Film vypráví o příčinách a hrozivých následcích tohoto neštěstí.

 

Život v povodních, Bayerisches fernsehen/АRТЕ, Německo, 43´

V roce 1997 se řeka Odra vylila z břehů, v roce 2002 řeka Labe a 2005 povodně zalily úpatí Alp. Následky – evakuace celých regionů, milionové škody, zranění lidé a smrtelné případy. Povodně patří k nejhorším a největším přírodním pohromám. Film ukazuje, jak si řeky vrací své právo na místo v přírodě, jak se s povodněmi dokáží vypořádat zvířata a by se lidé mohli poučit od moudré přírody.

 

Setkání s autory filmů

Prezentace – Klimatické změny a pohromy – úloha Červeného kříže

Jasen Slivenský, ředitel sekce Bulharského červeného kříže

Výstava připravená zastoupením Evropské komise v Bulharsku: Biologická rozmanitost. Všichni jsme její součástí.

  

Akce probíhá rovněž ve spolupráci s Bulharským Červeným křížem, Světovým fondem na ochranu přírody WWF v Bulharsku, Hlavní redakcí Protipožární ochrana při MZV BR, Asociací sv.Ivana Rilského, Ekologickým sdružením Země.

Datum:

1.12.2010 17:30 - 20:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala