Czemoji

Czemoji jsou emotikony pro každého správného Čecha – může je používat opravdu kdokoli, ať už přemýšlí, co k nedělnímu obědu nebo co si vzít s sebou na výlet do lesa. Jsou volně ke stažení jako samolepky do Slacku, WhatsAppu a fungují i v příbězích na Instagramu.

Původně vznikly v roce 2019 jako semestrální práce Soni Juríkové na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě pod vedením Pala Bálika a na podzim roku 2020 byly zprovozněny pro používání pro veřejnost. Původním záměrem ale nebyly české emotikony, nýbrž redesign těch klasických, jaké všichni známe z každodenní komunikace. „Překreslování emotikon mě po prvních pokusech přestalo bavit, chyběla mi tam vlastní invence. Tak jsem začala přemýšlet, co mi vlastně v těch obrovských sadách emotikonů chybí – a bylo to právě něco českého, našeho." vysvětluje autorka. 

180 emotikonů zobrazuje stereotypy, klasická jídla, tradice nebo třeba výbavu na trampský výlet. Designérka stále pracuje na dalších a rozšiřuje přehlídku obrázků. „Česká kultura je vizuálně velmi bohatá, takže o inspiraci není nouze. Mezi mé nejoblíbenější patří určitě chlebíček, ale také mě baví třeba ty velikonoční – pomlázka mezi emotikony opravdu chyběla." uzavírá Soňa Juríková. 

Autorka 

Soňa Juríková je grafická designérka a ilustrátorka z Prahy. Je absolventkou Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě. Je držitelkou řady ocenění – její bakalářská práce (Slabikář) se umístila na 2. místě v soutěži Nejkrásnější kniha ČR. Za knihu s názvem Písmenková polívka získala prestižní cenu poroty na Belma Award, která každý rok oceňuje nejlepší evropské učebnice. Další ocenění přišla z Národní ceny za studentský design. A bez povšimnutí nezůstaly ani Czemoji – začátkem prosince loňského roku získaly hlavní cenu ve studentské kategorii prestižní Národní ceny za design, kterou uděluje Slovenské centrum designu a Ministerstvo kultury Slovenské republiky.  

Czemoji na sociálních sítích Českých center 

Ve spolupráci s autorkou Czemoji Soňou Juríkovou vznikla série příspěvků, díky kterým budou moci Česká centra v zahraničí prezentovat vtipnou a vizuálně zábavnou formou typicky české tradice, zvyky nebo jídla na sociálních sítích.  

Mohlo by vás zajímat

20. 1. Články
Příležitost ke studiu – Letní škola slovanských studií 2021

Příležitost ke studiu – Letní škola slovanských studií 2021

Letní školy slovanských studií jsou studijní kurzy pořádané několika veřejnými vysokými školami v České republice. Ku...

1. 12. Články
Představujeme vám nový projekt Czech.global – www.czech.global

Představujeme vám nový projekt Czech.global – www.czech.global

Cílem projektu je vybudovat otevřenou platformu, která propojí všechny Čechy, potomky Čechů a přátele České republiky...

23. 11. Články
Pozvání dětí k účasti na 49. ročníku MDVV Lidice 2021

Pozvání dětí k účasti na 49. ročníku MDVV Lidice 2021

Před sto lety použil český spisovatel Karel Čapek ve své hře R.U.R. poprvé slovo robot. Při hledání výrazu, jakým naz...